Vrstvení oblečení I.

není to žádná věda

JAK SE OBLÉCI DO HOR

S oblibou tvrdím, že není špatného počasí, ale špatného oblečení. Samozřejmě by jsme byli všichni rádi, kdyby bylo na horách vždy tak akorát na tričko a šortky a my si mohli užívat hory bez omezení.

Ale hory vždy byly a budou nevyzpytatelné. Počasí se zde mění z hodiny na hodinu a v každé roční období musíme počítat s tím, že je na kopci vždy tak trochu chladněji než dole v nížinách, které většinou obýváme.

Než se dostanu k samotnému oblékání, začnu slovníkem pojmů, ve kterém bych vám představil jednotlivé technologie, které jsou u dnešního oblečení používány.


FUNKČNÍ PRÁDLO

Jedná se o jakoukoli část oblečení, která má funkci odvodu potu. Od první do poslední vrstvy by takovéto oblečení mělo být prodyšné a rychleschnoucí. Většinou zde najdeme materiály jako je Polyester, Polyamid a pokud je prádlo i lehce pružné (což osobně doporučuji) tak i příměs elastanu. Funkčnost tohoto prádla spočívá v miniaturních “kanálcích” mezi jednotlivými vlákny. Zatímco u bavlněného trika se bude nasátý pot držet spíše na jednom místě a skrz hustou síť vláken se bude velmi špatně odpařovat, u trika z funkčního materiálu se pot rozpije a vzdušné kanálky umožní jeho rychlé odpaření. Díky tomuto zůstane naše tělo v suchu. Na otázku proč nenosit při náročnější aktivitě bavlněné oblečení je v tomto případě jasná odpověď. Bavlna nám bude zadržovat vodu, která nás bude studit, což není příjemné a v chladnějších podmínkách nám hrozí i nachlazení. Navíc skrz svou hrubost může způsobit nepříjemnosti jako jsou opruzeniny, podráždění kůže, v případě ponožek potom puchýře.

MEMBRÁNY

Tyto užitečné pomocníky dnes nenajdeme pouze u obuvi, ale i u kalhot a bund určených především do chladnějších podmínek, nebo deštivého počasí. Úkolem membrány je zadržet vodu zvenčí, ale zároveň propustit odpařující se pot z našich těl z vnitřní části. Voděodolné membrány se skládají z velmi husté sítě vláken, která jsou vzájemně propletena takovým způsobem, že vodu v tekutém stavu nepropustí. Na druhou stranu vodní páry, které jdou od našich těl se mezi těmito vlákny snadno dostanou ven, jelikož nemají takovou hustotu jako voda v pevném skupenství. U lehkých bund a čepic můžeme najít také membrány větruvzdorné, které nás chrání hlavně před studeným větrem. V tomto případě musíme počítat s minimální až žádnou ochranou před deštěm.

Mějte na paměti, že žádná membrána není stoprocentní ochrana a že její propustnost je vždy limitovaná. To znamená, že pokud si vezmete membránovou bundu na běh při 15°C nejen že vám bude opravdu nepříjemné teplo, membrána navíc nestihne propustit všechen pot od vašeho těla ven. Proto oblečení s membránami vždy volíme podle vlastního uvážení – jak moc se budu potit a jak moc potřebuji, aby mě poslední vrstva chránila před větrem a deštěm.

VODNÍ SLOUPEC

Vedle údaje o membráně ve většině případů najdeme údaj i o jejím vodním sloupci. V případě některých membrán je výrobci neuvádějí, ale jsou vždy dohledatelné. Vodní sloupec se uvádí zároveň s prodyšností. V praxi potom na štítku naší bundy najdeme údaj vypadající zhruba takto: (značka membrány) -TEX 8000/8000. Tato čísla značí na první pozici milimetry vodního sloupce a na druhé pozici gramy vodní páry na m2 látky propustnosti po jedné hodině. Každá membrána je výrobci vždy testována metodou vodního sloupce. V praxi to vypadá tak, že se látka s membránou napne na sloupec, který se plní vodou. Jakmile materiál propustí kapky vody, jedná se o maximální vodní sloupec, který je tento materiál schopen udržet. Někdy se můžeme setkat s membránou, která má sice vysoký vodní sloupec, ale nízký údaj o propustnosti. V praxi například 10 000/5000. Takovýto kus oblečení nás sice spolehlivě ochrání před deštěm, ale musíme počítat s tím, že je to na úkor prodyšnosti materiálu.

Jelikož se nedá jednoznačně říct, jak se obléci do hor, budeme si muset rozdělit naše oblečení podle aktivity, kterou máme na horách v plánu.

Tento přínosný článek číslo I. napsal Alex, bude následovat samozřejmě pokračování. Mrkněte na Sašovo FB a INSTA .

Zatím moc děkujeme.

 

CHCI se podívat na funkční vychytávky z BEskyd a jeseníků