Vrstvení oblečení II.

Vrstvení oblečení

BĚH

Nejméně náročná aktivita, co se oblékání týče. Od jara do podzimu si většinou vystačíme s funkčním trikem a kraťasy, nebo krátkými běžeckými legínami. V případě delšího běhání po horách určitě doporučuji přibalit si větruodolnou bundu, šátek na krk nebo hlavu (tzn tubus). V zimním období potom volíme dlouhé běžecké legíny, podle teplot můžou být zateplené (s podšivkou) a nebo obyčejné letní. Legíny najdeme i v provedení s větruodolnou membránou, kterou osobně doporučuji omezit pouze na úroveň kolen. Na vrchni část těla potom oblékáme funkční termotriko určené pro vysokou intenzitu zátěže. To znamená, že triko by mělo mít velmi jemné šití a nízkou gramáž. V případě termooblečení, které je určené spíše na lyže, nebo turistiku musíme počítat s delší dobou odpaření potu skrz jeho vyšší hustotu vláken. Podle teplot potom na termotriko oblékáme další vrstvy. Pokud poběžím v mírné až střední intenzitě při teplotách kolem -5 až 0°C, většinou stačí k termotriku obléci tričko s krátkým rukávem a větruodolná bunda. Při nižších teplotách kolem -10°C je vhodné zvolit triko s delším rukávem a bundu s membránou. Určitě doporučuji funkční rukavice, čepici a tubus na krk. Ponožky nám v případě běhu většinou stačí po celé rok stejné, jelikož je chodidlo v dostatečném pohybu aby se samo zahřálo, určitě však z funkčního materiálu, který nám nezpůsobí puchýře a odřeniny.V případě běhání existuje jedna velmi dobrá pomůcka, jak zjistit, že jsem správně oblečený. Vždy se obléci tak, jako by venku bylo o 5 až 10°C více. Když se takto oblečený postavím na start svého běhu, měla by mi být lehce zima. Rozhodně se neoblékejte zbytečně moc. Pokud vám hned na začátku běhu bude teplo, počítejte s tím, že při běhu vám bude horko a jakmile se zastavíte, budete tak zpocení, že vám hrozí velmi rychlé prochladnutí.

CYKLISTIKA

Většina cyklistů se bude po horách pohybovat především v letním období. V tomto případě nám budou stačit cyklistické šortky a funkční dres. V případě chladnějšího počasí potom dres s dlouhým rukávem. Oblečení na kolo doporučuji upnuté, aby vám dobře odvádělo pot z těla, nikde nevlálo a vy byli co nejvíce chránění proti ofuku například na mokrá a holá záda. Do batůžku, nebo brašny si určitě přibalíme větruodolnou bundu, popřípadě tubus. Všichni známe, jak moc se zapotíme při výšlapu pořádného kopce. Ale za každým stoupáním následuje klesání, při kterém musíme čelit náporu větru podle rychlosti jakou jedeme. Přibalenou bundu je dobré oblékat právě na tyto sjezdy, kdy jsme zpocení z výšlapu.

Zimní cyklistika je potom hodně individuální. Každý je totiž jinak odolný. Určitě volíme termooblečení o vyšší gramáži, dlouhý dres s podšívkou a bundu s membránou. Na nohy jsou vhodné membránové kalhoty a neoprenové návleky na obuv (tretry). Dlouhoprsté rukavice, čepice pod přilbu a tubus na krk jsou samozřejmostí.

TURISTIKA

V případě lehké turistiky nám přes letní období stačí opět kraťasy a triko. Pokud víme, že se po horách nebudeme pohybovat v žádných tempech, bavlněné oblečení určitě nevadí. Pokud si však plánujete vzít bavlněné triko a na něm budete mít turistický batoh, počítejte s tím, že budete mít mokrá záda. To se vám stane samozřejmě i v případě trička funkčního, ale na druhou stranu vám rychleji uschne. Proto bude vždy lepší volbou tričko z funkčního materiálu. I v letním období doporučuji přibalit lehkou mikinu, popřípadě větruodolnou bundu a tubus nebo čelenku. V jarním a podzimním období určitě doporučuji dlouhé kalhoty. Můžou být i bavlněné, jelikož nohy se člověku tolik nepotí a na druhou stranu nám bavlna udrží více tepla. Termotriko jako první vrstvu volíme ve vyšší gramáži (pro nižší intenzitu), velmi dobrou volbou jsou materiály jako merino nebo bambus. Podle teplot následně vrstvíme další oblečení – triko s krátkým, popřípadě dlouhým rukávem a větru (popřípadě dešti) odolnou bundu.

Na rozdíl od běhání se na lehkou turistiku oblékáme tak, aby nám bylo teplo i když stojíme na místě, abychom nám při zastávkách u zajímavých míst a občerstvení nebyla zbytečně zima.

V zimním období doporučuji hlavně co nejvíce vrstev, které umožní odvod potu a zároveň udrží tělo v teple. První vrstvou bude samozřejmě termo oblečení a podle podmínek volíme další vrstvy – triko, fleecová mikina, zimní bunda s membránou, popřípadě bunda péřová.

Rozhodně nepodceňujete teplé ponožky a rukavice, pokrývku hlavy a šátek na krk. Právě tato místa jsou nejvíce riziková pro únik tepla a jejich nedostatečná ochrana před mrazem nám může zkazit výlet.

Tato doporučení jsou z mé osobní zkušenosti a pro můj “tepelný komfort”. Nemusí platit univerzální pravidlo pro každého. Každý rok vídám na horách lidi oblečené do zimních bund, když já jsem tam pouze v jednom funkčním triku. Každý z nás je jiný a je na vlastním uvážení, kolik vrstev si vezmeme na sebe. Vždy bychom však měli myslet na to, že se chůzí do kopce zapotíme a chůzí po rovině budeme pomalu chladnout. Je zbytečné mít zbytečně moc vrstev v případě velmi teplého počasí, na druhou stranu je velmi důležité oblékání na hory nepodcenit.

 

Moc děkujeme ALEXOVI, který tento příspěvek s láskou psal a dopsal.

Mrkněte na Sašovo FB a INSTA .

 

 

Chci si přečíst první část o vrstvení oblečení