Orla Perć

Nejnáročnější, nejvzdušnější, nejexponovanější, nejnebezpečnější trek v Tatrách jen pro hodně odvážné. Čtyři kilometry za osm hodin. 

Tak začínal článek, který jsem poprvé četla, když jsem zjišťovala co Orla Perć je. Plán byl tedy jasný. 😁 

Nevím jestli je to všechno to nej, jak se píše, ale náročné to opravdu je. Každý by měl asi zvážit jestli si trasu rozdělit do dvou dní s možným přespáním na chatě MUROWANIEC nebo dá trasu jako mi najednou. Celá trasa má okolo 29 km a už nástup do sedla Zawrat je fyzicky pro zdatnější jedince cca 13km pořád do kopce už s řetězy. Samotná Orlí stezka už je hodně exponovaná a bez jistého kroku ve výškách, dobrých bot a helmy, rozhodně nedoporučuji vůbec na trasu nastoupit. Je totiž z velké části jednosměrná. Sestupové místa jsou zřetelně značené. Bohužel den který jsme šli zasahovali záchranáři minimálně 8x, později jsem se dozvěděla že mezi nimi jsou i smrtelnými úrazy. Po úspěšném zdolání Orlí stezky vás ale čeká ještě sestup. Dalších 13 km z prudkého kopce. Nohy už jsou unavené a nechtějí tolik poslouchat, tak je potřeba dbát zvýšené pozornosti členitému terénu. 

Celá trasa je ale úžasná, vzdušná, spousta žebříku, řetězu a řekla bych i sem tam trojkové lezení. Hodně nás trasa bavila! Byl to skvělý zážitek. Na trase není potřeba žádný ferratový set ani jiné lezecké pomůcky, kromě helmy. Je nutné sebou mít minimálně 2 litry vody. Já měla 3 litry a vyšlo mi to tak akorát. Ukecala jsem k tomu i svého partnera, který není žádný horolezec, ale fyzicky je na tom dobře, sportuje, výšek se nebojí a trasu bez problémů zvládl.

 

Za text a fotky děkujeme Anetě H.